Reklamálási útmutató.
1. Ha a vevő azt feltételezi, hogy a megvett eledel nem felel meg a megkivantaknak, vagy egyéb tartalmazott kitételeknek az általános elkötelezettségek szerint a jogi előirásokban foglaltaknak megfelelően, vagy nem fedi az eladó által deklarált értékeket, esetleg az etetésnél észrevesz olyan gondokat, ami az állat egészségének romlásához, esetlegesen pusztulásához vezet, ( továbbiakban csak „reklamált eledel ” ), azonnal, késedelem nélkül, köteles értesiteni az eledel beszállitóját és közös mintavételt eszközölni .
Egészségügyi gondok, az állatok pusztulása esetén , szintén értesiti a megfelelő állatorvosi hivatalt, amely megitéli a lehetséges problémák előidézőjét az alkalmazott eledellel kapcsoltaban.
2. A reklamált eledellel kapcsolatos információkat, bejelentést meg lehet tenni telefonon vagy elektronikusan, egy következő irásos bejelentéssel, visszajelzéssel levélen vagy faxon. Az elektronikus bejelentés akkor elégséges, ha a bejelentőnek hitelesitett elektronikus aláirása van.
3. Az eledel beszállitója, aki az 1-es pont szerint fel lett szólitva a közös mintavételre, a lehetőségek szerint leghamarabb személyesen vesz részt a reklamált áru, helyzet további megoldásában a helyszinen, ahol ez az áru raktározva van .
4. Ha az értesitett állatorvos megállapitja, hogy magas a gyanúja annak, hogy a reklamált eledeltől eredhet a fertőzés, a vevő azonnal leállitja a további felhasználást és hivatalos úton kéri a termék cseréjét.
5. A beszállitó, azonnali hatállyal,kicseréli, és visszaveszi a reklamált eledelt, vagy bebiztositja biztonságos raktározását, addig az ideig, amig nincs döntés a reklamált eledelről .
6. Ha az eledel beszállitójának kétségei vannak a reklamáció hitelességéről a vevő részéről , közös mintát vesznek e raklamált áruból.
7. A mintavételnél a reklamált eledelből, hasonlóan járnak el, mint a hivatalos mintavételnél .
8. Ha valami objektiv oknál fogva, nem lehet betartani a hivatalos mintavétel paramétereit, az eledel beszállitója a konkrét helyzethez szabható mintavételt eszközöl a reklamált eledelből a vevővel megegyezésben.
9. Ha a beszállitó a vevővel egyeztetve folyamatos, preventiv, mintavételt végez a szállitott eledelekből a hivatali előirások szerint, ezeket a mintákat, reklamációs mintáknak lehet tekinteni, ha az előirtak szerint vannak, raktározva, lepecsételve és megjelölve. Ezeket a mintákat az eledel alkalmazási ideje lejártáig kell tárolni, de legkevesebb 15 napig az eledel utolsó alkalmazása után .
10. A megjelölt, beszállitó és a vevőtől lepecsételet reklamált eledelt, a mintavételi bizonylatokkal egyetemben a beszállitó, vagy esetleg a vevő egy közösen megyegyezett laboratóriumba küldi, ameyl hivatalosan elismert módszereket használ az eledel analitikus vizsgálatára. Ha nincs más egyezség akkor a mintákat a Központi mezőgazdaségi vizsgálóirodába küldik.
11.Ha a vevő és a beszállitó nem egyeznek meg a reklamált eledellel kapcsolatos felvetések megoldásában, a beszállitó 3 napon belül helyi bizottságot hiv össze ahová meghivhatja a helyi kompetens vizsgálati iroda, állatorvosi szakág képviselőit, és más élelmezési szakembereket az adott kisállatkategóriára tekintve…
12.Ha a beszállitó az 1-es pont szerint nem reagál a vevő felhivására és nem teljesiti a 3, 5, 6 és 11, pontokban foglaltakat, automatikusan elismeri teljes mértékben a reklamáció jogosságát, és kötelezi magát a reklmált dolgok elháritásásra, vagy teljes értékű cseréjére… esetlegesen a vevő összes jogosan keletkezett kárának jóváirására.
13.A vevő jogouslt azon kára megtéritésére is amelyet az állatok éheztetése jelentett a megkésett pót eledel kézbesitése okán, ha a reklamált eledellel való etetést meg kellett szakitani.
14.Ha a laboratóriumi, biológiai viszgálatok kimutatják a reklamált eledel hiányosságait, a további felhasználásáról a vizsgálati hivatal dönt a követekző törvény alapján : § 11 törvény sz. 271/2005 Tsz.
15.A reklamált eledel hiányosságai, felhasználási módja és az esetleges károk jogossága vitatható, ha a vevő nem teljesiti a következő feltételeket:
a. nem teljesiti az 1-es pont szerinti jelentési kötelezettségét
b. a reklamációt csak a teljes reklamált eledel megetetése után jelenti be,
c. a reklamációt csak akkor akarja igényelni, ha már nem lehet bizonyitékot szerezni a az eledel hiányosságairól,
d. az eledelt más tipusú, kategóriájú állatokkal eteti meg,
e. ha informálva volt az eledel hiányosságairól, és bizonyithatóan a saját beleegyezésével kapott az áruból.
16.Különleges esetkeben a vevő az eledelben előforduló hiányosságok bizonyitására felhasználhatja azokat a kontroll eredményeket, amelyek hivatli úton történt mintavétel után keletkeztek, vagy egyenesen az eladónál, ha:
a. a kontrola általa olyan elégtelenségek lettek felfedezve, amelyek az eledel minőségének rovására mennek, vagy az állatok elhullásához vezetnek,
b. a reklamált eledel származása egyértelműen megyegyezik a kontrollált eledel származásával,
c. a reklamált eledelből nem lehet mintát venni.
17. Azt a reklamált eledelt, amit a laboratóriumi, biológiai tesztek alapján csak átdolgozás után lehet újból etetésre felhasználni, a beszállitó köteles a saját költségére visszavonni a forgalomból, átdolgozni és az újbóli eladás előtt laboratóriumilag bevizsgáltatni.
18. A beszállitó saját költségére köteles elszállitani azt a reklamált eledelt, amely a laboratóriumi , biológiai vizsgák alapján nem lehet felhazsnálni. Ezeknek megsemmisitéséről is gondoskodnia kell.
19. Azokat a költségeket, amleyek a beszállitó,- vevő közötti esetleges nézeteltéresek során keletkeztek , szintén a a hivatali bevizsgálás költségeit az a fél állja, amelynek igaza a vita során nem lett bebizonyitva.